გეგმები



გაკვეთილის გეგმის ლინკი


გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი პირადი ნომერი:ნატროშვილი  ქეთევანი  01033006996
საგანი: ისტორია
წავლებსის   საფეხური-საშუალო.   კლასი  მეცხრე
მოსწავლეთა    რაოდენობა   25
გაკვეთილის თემა: თამარ  მეფის  საშინაო პოლიტიკა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე  შეძლებს:
  გააანალიზოს  თამარ  მეფის  საშინაო პოლიტიკა,
გამოყოს  სამეფო კარის გამოწვევები:  თამარის ხელმეორედ   მეფედ  კურთხევის  „უგვაროთა“  თანამდებობიდან   გადაყენების,    მეჭურჭლეთუხუცესის  ყუთლუ  არსლანის  მოთხოვნები   პარლამენტის შექმნის  თობაზე.
იმსჯელებს  სოციალური ფენების  ურთიერთმიმართებაზე, კერძოდ: სოციალური უთანასწორობის შესახებ  შუა საუკუნეების ეპოქაში.
შეადარებს   სახელმწიფოს  მმართველობის  ფორმებს:   აბსოლიტურ  მონარქიას კონსტიტუციურ  მონარქიასთან -პარლამენტარიზმთან
შეაფასებს თამარ მეფის  საშინაო პოლიტიკას:   მიღებული  გადაწყვეტილებების დადებით და  უარყოფით  შედეგებს.
უნარ-ჩვევები:  ტექსტზე მუშაობის, დახარისხების,პრობლემური საკითხის  გამოყოფის,
მსჯელობის, ანალიზის ,  შედარების, დასკვნის  გამოტანის  უნარები
N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი /მეთოდები
კლასის ორგანიზ. ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო.წთ


1
ფაზა- I
აქტივობა- I
მისალმება, თემისა და მიზნის გაცნობა
შეფასების კრიტერიუმების გაცნობა
ვერბალური
ახსნა
მთელი კლასი
 მოსწავლეებს ეცოდინებათ დავალებების შეფასების კრიტერიუმები (კრიტერიუმები დაურიგდებათ)
2 წთ
2
აქტივობა -II
პროვოცირება-ინტერესის გაჩენა (წინარე ცოდნის გააქტიურება )
ორგანაიზერი
(ინსტრუმენტი ) ასოციაციური რუკა
მთელი კლასი
ასოციაციური რუკა-მოსწავლეები გაიხსენებენ გიორგი III მეფობას, მის საშინაო- საგარეო პოლიტიკის საკითხებს,თანამოსაყდრეობას,სამეფო კარზე მწვავე  პრობლემას ტახტის მემკვიდრეობის  შესახებ და მის მიზეზებს
5 წთ

აქტივობა-II
მასწავლებელი სლაიდის დახმარებით  ხსნის ახალ მასალას,  იყენებს  ვიზუალურ, შერჩეულ მასალას,  ჩამოთვლის  სამეფო კარის  წინაშე  დასმულ გამოწვევებს, , ასახელებს  თამარის გადაწყვეტილებებს, სვამს  კითხვებს მოლოდინების  შესახებ

პრეზენტირება-ინტერაქცია
მთელი კლასი
სლაიდი-თამარ მეფის საშინაო პოლიტიკა
მოსწავლეები სლაიდ შოუს  პრეზენტაციით გაიგებენ იმ გამოწვევებზე, რაც გაჩნდა პირველი ქალი თამარის  გამეფებისას , მოისმენენ  მეფის  გადაწყვეტილებებს, გამთქვამენ მოლოდინებს
7 წთ

აქტივობა III
კლასის დაყოფა 4 ჯგუფად, დაურიგდებათ წინასწარ  გამზადებული კითხვები  ბარათების სახით, მოსწავლეებს ეძლევათ ინსტრუქცია სამუშაოს შესრულებასთან დაკავშირებით, ნაწილდება ტექსტი   და დავალებები  :    I- ჯგუფი
თამარის  ხელმეორედ  მეფედ კურთხევა
II-ჯგუფი
„უგვაროთა“ გადაყენების მოთხოვნა
III-ჯგუფი
ყუთლუ არსლანის გამოსვლა- პარლამენტარიზმის დამკვიდრების მცდელობა
IV-ჯგუფი
ტახტის მემკვიდრეობის საკითხი

კითხვები
ინტერაქცია






























მთელი კლასი
 მოსწავლეები მოახდენენ მათთვის მიცემულ დავალებებზე  ყურადღების გადატანას, დაახარისხებენ სამეფო  კარის გამოწვევებს,  რაც დაეხმარებათ მიცემული დავალებების  შესრულებაში

3
ფაზა-II
აქტივობა-IV

თეორიულ მასალაზე მუშაობა
თითოეული  ჯგუფი მუშაობს მათთვის მიცემულ  დავალებებზე: ეცნობიან ტექსტს, ახარისხებენ, გამოყოფენ  მნიშვნელოვან პრობლემურ საკითხებს: კონკრეტულად სამეფო კარის წინაშე დასმულ გამოწვევებს:
1.       თამარის მეორედ მეფედკურთხევას
2.       უგვაროთა გადაყენებას
3.       ყუთლუ არსლანის  დასის  გამოსვლას-პარლამენტის  შექმნის მცდელობას
4.       სამეფო ტახტის მემკვიდრეობის  - თამარის გათხოვების საკითხს.
პირველი ჯგუფი იმუშავებს თამარის მეორედ მეფედ კურთხევის საკითხზე, მათ პასუხი უნდა გასცენ კითხვას:1. რატომ მოითხოვეს დიდებულებმა თამარის მეფედ მეორედ კურთხევა
2. რის მიღწევას ცდილობდნენ ამით და რატომ უსვამდნენ ხაზს მათ მოთხოვნას?
3. რა გადაწყვეტილება მიიღოთამარმა
4. რა შედეგი  დადგებოდა ამ გადაეყვეტილების შემდეგ
4როგორ შეაფასებენ თამარ მეფის პიროვნებას?ჯგუფის მიერ ერთობლივი გადაწყვეტილებებით მიღებულ პასუხებს დაიტანენ სამუშაო პლიპჩარტზე
მეორე ჯგუფი  იმუშავებს „უგვაროთა“გადაყენების  საკითხზე.პასუსხს გასცემენ შემდეგ შეკითხვებს:
1.       რატომ მოითხოვეს დიდებულებმა ამირსპასალარის ყუბასარის  და მსახურთუხუცესის აფრიდონის გადაყენება თანამდებობიდან?
2.       როგორია დამოკიდებულება სოციალურ ფენებს შორის?
3.       რატომ გადააყენა თამარმა ისინი თანამდებიბიდან?
4.       რა შედეგს გამოიღებდა მეფის ეს გადაწყვეტილება?
ჯგუფი მესამე იმუშავებს:
მეჭურჭლეთუხუცესის ყუთლუ        არსლანის დასის  გამოსვლის და მისი მოთხოვნების  შეახებ
იმსჯელებენ, გაანალიზებენ მის მოთხოვნებს, შეადარებენ სახელმწიფო  მმართველობის ფორმებს აბსოლიტურ მონარქიას  და კონსტიტუციურ მონარქიას, ჯგუფი შეადგენს კოგნიტურ სქემას ჯგუფის პლიპჩარტზე, გაამზადებენ პრეზენტაციისათვის, პასუხს გასცემენ კთხვებზე:
1.პროგრესული იყო თუ არა  ყუთლუ არსლანის დასის მოთხოვნები?
2. რა საფრთხე შეიქმნა ქვეყანაში მისი დაპატიმრების  შემდეგ ?
3. რა გადაწყვეტილება მიიღო ახალგაზრდა მეფემ?
 შეაფასებენ თამარის გადაწყვეტილებების  დადებთ და უარყოფით  შედეგებს
4 ჯგუფი იმუშავებს:
ამეფო ტახტის მემკვიდრეობის საკითხზე. განიხილავენ თამარის  გათხოვების აუცილებლობაზე და დიდებულთა ინტერესებზე .იმსჯელებენ, გაანალიზებენ და  პასუხს გასცემენ კითხვებზე:
1.     რატომ დადგა საკითხი თამარ მეფის  გათხოვების შესახებ ?
2.     რატომ იყვნენ დაინტერესებულნი  ფეოდალები  ამ ქორწინებით ?
3.     რატომ შეურჩიეს თამარს მათ  თვითონ  საქმრო მისი ნების  გარეშე და  რა  გადაწყვეტილება მიიღო თამარმა, რა  შედეგები მოყვა მის გადაწყვეტილებებს?

 აქტივობა V


------------------
ჯგუფებში აირჩევენ ლიდერს თანმიმდევრობით გააკეთებენ პრეზენტაციას ,წარმოადგენენ ჯგუში შესრულებულ სამუშაოს პლიპჩარტის სახით და მთავარ გადაწყვეტილებას დაიტანენ დაფაზე გამოკრულ პლიპჩარტზე
თითოეული ჯგუფის პრეზენტაციის  შემდეგ(დაფაზე გამოკრული პლიპჩარტი  შეივსება სამეფო კარის ყველა გამოწვევაზე თამარის პასუხებით გადაწყვეტილებების და მისი შედეგების  მიხედვით

კითხვა-პასუხი












































































































შესრულებული პროდუქტები





ჯგუფები










































































































































ბარათები და ფლიპჩარტი
(თითოეული ჯგუფი მათთვის მიცემულ დავალებას ასრულებენ, თანამშრომლობენ და მუშაობის შედეგებს  დაიტანენ  თავიანთი ჯგუფის ფლიპჩარტზე და გამოიყენებენ პრეზენტაციის დროს, როგორც რესურს)
12 წთ











































































































10წთ











































ფაზა III

VI აქტივობა
შეჯამება
კითხვების  დასმა
1.       როგორი იყო მათი მოლოდინები თამარის გადაწყვეტილებების  შესახებ?
2.       რა მოეწონათ და რა არ მოეწონათ ამ გადაწყვეტილებებში ?
3.       რა შედეგები გამოიღო თამარ მეფის მიერ მიღებულმა გადაწყვეტილებებმა?
4.       როგორ  ფიქრობთ, უნდა იყვნენ თუ არა ქალბატონები სახელმწიფო პოლიტიკაში  ჩართულნი?
რეფლექსია
კითხვა-პასუხი


















ჯგუფები




















კითხვებზე პასუხებს გაცემენ, მოახდენენ მიღებული ცოდნის დემონსტრირებას, გამოყოფენ დადებით და უარყოფით მხარეებს, ისაუბრებენ  შედეგებზე,  შეაფასებენ  თამარის გადაწყვეტილებებს  და შესაბამისად  პიროვნების  როლს ისტორიაში

8  წთ








აქტივობა  VII.დავალების მიცემა
დაწერეთ ესე ყუთლუ არსლანის დასის გამოსვლის შესახებ.იმსჯელეთ პროგრესული იყო თუ რეგრესული  მისი გამოსვლა ?
დავალების ვერბალური ახსნა-განმარტება



ინდივიდუალური

1 წთ

ესგ- ს  სტანდარტით  გაკვეთილის  ბოლოს მისაღწევი    შედეგი  :ისტორია -IX. მიმართულება სახელმწიფო  მმართველობა  და პოლიტიკა       
მოსწავლეს  შეუძლია  დაახასიათოს ქართული სახელმწიფო  მმართველობითი სტრუქტურები,
მსჯელობს  სხვადასხვა ეპოქის  ქართული სამეფოების სახელმწიფო მოწყობის შესახებ, გამოავლენს მათ შორის  მსგავსებას და განსხვავებებს
ახასიათებს და ადარებს სხვადასხვა პერიოდში საქართველოში სახელმწიფო  მმართველობით  სტრუქტურებში  განხორციელებულ რეფორმებს
მოსწავლეს შეუძლია საქართველოში  სოციალური ურთიერთობების   ისტორიის  კვლევა
აჯგუფებს  სხვადასხვა  პერიოდის სოციალური ფენების  წარმომადგენლებს და მსჯელობს  მათი  ურთიერთდამოკიდებულებების  შესახებ

ხელმოწერა: ქ ნატროშვილი
თარიღი  - 26.06. 2018წ

No comments:

Post a Comment